HISTORIA

IMI SDE OR - TWÓRCA KRAV MAGA

Imi (Imrich) Sde-Or (Lichtenfeld) urodził się w 1910 r. w Budapeszcie. Ojciec Imiego Samuel przez 20 lat pracował w wędrownym cyrku uprawiając zapasy, podnoszenie ciężarów i różnego rodzaju pokazy siły. Po opuszczeniu cyrku i osiedleniu w Bratysławie założył klub atletyczny Herkules, w późniejszym okresie wstąpił do straży miejskiej, w której awansował do głównego detektywa. Służąc jako detektyw opracował system szkolenia funkcjonariuszy, który miał im zapewnić bezpieczeństwo podczas aresztowań. Wychowywany w atmosferze poszanowania prawa, kultu sportu i humanizmu, Imi stał się aktywnym sportowcem. Uprawiał pływanie, gimnastykę, zapasy i boks. W 1928 i 1929 zdobył mistrzostwo Słowacji w zapasach, a także mistrzostwo kraju w boksie i międzynarodowy tytuł mistrza w gimnastyce. Dalszą pełną sukcesów karierę sportową poświęcił aż do 1939 r. zapasom, także na szczeblu międzynarodowym.W związku z nasileniem w drugiej połowie lat trzydziestych antysemityzmu w Europie, w Bratysławie zaczęło dochodzić do aktów wrogości względem żydów. W tym okresie doszło do wielu starć i bójek ulicznych w obronie dzielnicy żydowskiej przed antysemitami. Nieformalnym przywódcą grupy obrońców stał się Imi. Ilość i gwałtowność starć wpłynęły na przemianę Imiego ze sportowca w specjalistę od ulicznej walki wręcz. Uchodząc przed nagonką władz nazistowskich w 1940 r. Imi wszedł na pokład, ostatniego jak się później okazało, statku imigrantów do Palestyny. Dramatyczna podróż do celu zajęła mu blisko dwa lata. Po drodze służył w Legionie Czeskim w ramach brytyjskich sił zbrojnych. Gdy wreszcie dotarł do Palestyny, został wcielony do żydowskiej organizacji militarnej Hagana. W 1944 r. Imi rozpoczął szkolenie oddziałów, w tym elitarnych, między innymi w walce i obronie przed nożem.

Wraz z powstaniem na mocy rezolucji ONZ państwa Izrael w 1948 r. powołano Izraelskie Siły Obronne (IDF). Imi był w nich odpowiedzialny za wychowanie fizyczne i walke wręcz w Szkole Sprawności Bojowej (School of Combat Fitness).Służył w IDF przez około dwadzieścia lat i wykształcił wiele pokoleń instruktorów krav maga. Po przejściu w stan spoczynku Imi pozostał konsultantem i instruktorem IDF.

Niezależnie skupił swoje wysiłki na zaadaptowaniu krav maga do potrzeb cywilnych, dążąc do tego, by zapewnić przeciętnym ludziom możliwość obrony przed gwałtownym atakiem.

W 1972 r. odbył się pierwszy cywilny kurs dla instruktorów krav maga. W 1978 r. Imi z uczniami założył Izraelskie Stowarzyszenie Krav Maga, którego celem było rozpowszechnienie krav maga w Izraelu. Imi piastował dożywotnio stanowisko prezesa. W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku z inspiracji Imiego Eyal Yanilow zorganizował i założył International Krav Maga Federation z głównym celem szerzenia wiedzy o krav maga na Świecie.

Imi zmarł w 1998 r. pozostawiaj±c po sobie bogate dziedzictwo krav maga.