KRAV MAGA

Krav Maga (po hebrajsku: walka kontaktowa) powstała w celu prowadzenia walk w rzeczywistych warunkach, to znaczy w sytuacjach, gdy nie obowiązują żadne reguły. System powstał w Izraelu, a jego twórcą był Imi Lichtenfeld.

Od chwili stworzenia, Krav Maga jest nieustannie doskonalona dzięki codziennej praktyce użytkowników. Nabyte doświadczenie wcielane jest w trening, co czyni z Krav Maga żywy system walki, który rozwija się wraz z użytkownikami na całym świecie.

Ponieważ celem Krav Maga jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi w każdych warunkach, nie ma w niej miejsca na formy i finezję, turnieje, trofea i medale. Krav Maga w założeniu nie posiada wersji sportowej ani nie kultywuje wielowiekowym tradycjom blokującym swobodę działania. Jej głównym i najważniejszym celem jest skuteczność gwarantująca bezpieczeństwo.

W sytuacji ataku na ulicy, gdy nie ma sędziów ani ringu, tradycyjne pojęcie walki z jednym przeciwnikiem według ustalonych reguł nie ma racji bytu. Podczas napaści w autobusie, techniki doskonale sprawdzające się na macie okazują się bezużyteczne, a czynnikiem decydującym stają się improwizacja i dostosowanie do warunków pola walki. Świadomość tego faktu decyduje o metodach treningu Krav Maga, który oparty jest na konfrontacji bez reguł.

Ponieważ system Krav Maga został stworzony dla ludzi o przeciętnej sprawności fizycznej, zastosowane metody treningu pozwalają w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć wysoki poziom umiejętności. Należy podkreślić, że wcześniej opanowane techniki sztuk walki mogą z powodzeniem być dostosowane i wykorzystane w Krav Maga.

Najważniejsze zasady Krav Maga

  • unikaj obrażeń
  • wykorzystaj naturalne odruchy
  • broń się i atakuj w możliwie najkrótszym czasie
  • wykorzystaj czułe punkty ludzkiego ciała
  • używaj naturalnych broni, w które wyposażone jest ludzkie ciało
  • używaj dostępnych przedmiotów znajdujących się w zasięgu ręki
  • nie ograniczaj się zasadami i etyką